Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie klubu

Historie Arsenalu se začala psát na konci 19. století v jedné z tehdejších londýnských fabrik. Jeden z pracovníků fabriky navrhl založit fotbalový klub - Dial Square. Zprvu se tomuto návrhu a nápadu moc šancí nedávalo, jelikož se každou chvíli čekala I. světová válka. Pracovníci z celé Velké Británie si tak hledali novou práci a tu nacházeli ve fabrikách na výrobu zbraní. Návrh jednoho z pracovníků tehdejší fabriky se nakonec začal plnit a v roce 1886 byl klub Dial Square založen.

První utkání tohoto klubu se konalo 11.12. 1886 a to přátelské s Eastern Wanderers. Dial Square toto utkání vyhráli 6:0. V následujících letech byl klub přejmenován na Royal Arsenal. Jelikož klub nebyl zapsán a ani zaregistrován v ani jedné ze soutěží, neustále pořádali přátelská klání. V roce 1891 klub zaznamenal další změnu názvu - Woolwich Arsenal. V téže roce si zapsal do své historie další úspěch - stal se totiž profesionálním klubem.

Do ligy se Arsenal připojil až v roce 1893. V roce 1913 začal Woolwich Arsenal svá domácí utkání hrát na stadionu Highbury, který byl tak pojmenován podle svého položení v Londýně. V dalších letech probíhala I. světová válka a fotbal se samozřejmě nehrál. Začal se hrát až po jejím ukončení a v tehdejší lize bylo 22 týmů. Třicátá léta 20. století byla Arsenalu, jelikož získal hned pět titulů.

V roce 1931 nastoupil na místo manažera Herbert Chapman a začalo se to všechno v Arsenalu rozjíždět. Další tituly přišly v následujících letech, od roku 1938 získali ještě 4 primáty mistrů Anglie. Mezi léty 1933-1935 získal Arsenal hned tři tituly v řadě. V této době se to povedlo jen Huddersfieldu, Liverpoolu a Manchesteru United. Ve zmiňovaných třicátých letech se Arsenal dostal třikrát do finále FA Cupu a dvakrát jej vyhrál. V roce 1934 zemřel manažer Chapman, ale jeho následovníci pokračovali na tom, co Chapman začal či vybudoval.

Arsenal byl neporazitelný. Porazila ho jej až II. světová válka, 7 let se totiž v Anglii fotbal nehrál. Druhou sezonu po válce Arsenal znovu vyhrál ligu. Následoval primát z roku 1953 a finále FA Cupu v roce 1950 a 1952. Arsenalu to poté moc nešlo a to hlavně v šedesátých letech. Ale přece jen se na úspěch dostalo. V roce 1968 a 1969 se totiž Arsenal probojoval do finále ligového poháru, ale obě utkání prohrál. Následovalo další desetiletí, které bylo mnohem lepší. Arsenal totiž získal ''double'' vítězstvím v lize a v FA Cupu.

Že tu nečtete o úspěších v evropských pohárech? Na ty došlo až v roce 1970, kdy Arsenal vyhrál Pohár UEFA. V 1979 Arsenal znovu vyhrál v FA Cupu proti Manchesteru United. V roce 1980 se konečně Arsenal dostává do do finále Poháru vítězů pohárů, kde prohrává se španělskou Valencií na penalty. V roce 1987 vyhál Arsenal poprvé v historii Ligový pohár. A i v roce 1989 si Arsenal zajistil vítězství v lize, když Michael Thomas dal v poslední minutě gol v posledním zápase ligy proti Liverpoolu. V roce 1991 se znovu Arsenal zvedal a znovu vyhráli ligu. V roce 1993 získal Arsenal ligový pohár a i FA Cup. Stejně největší úspěch v Poháru vítězů poháru získali v roce 1994. Ve finále porazili italskou Parmu 1:0.

V roce 1996 odešel manažer Bruce Rioch a přišel nový manažer, který je v Arsenalu dodnes -  Arsene Wenger. Fanoušci jej ze začátku neměli rádi, protože to byl Francouz. Ihned po příchodu do Arsenalu Arsene Wenger koupil Patricka Vieiru za přibližně 4 miliony z AC Milán. Ve své první sezoně Arsene Wenger nic s Arsenalem nevyhrál. Přišla ale sezona 1997/1988 a v této sezoně ho začali mít všichni rádi, vyhrál totiž s Arsenalem FA Cup a Premier League a získal další ''double''. Poté odešel velký střelec Arsenalu všech dob Ian Wright, který nastřílel 185 branek. A Arsene Wenger vybíral nástupce Wrighta. Nakonec v roce 1999 přivedl do Arsenalu budoucí legendu Thierryho Henryho. V roce 2000 se dostal Arsenal do finále Poháru UEFA, ale tam bohužel neuspěl. V sezóně 2000/2001 byli Gunners druzí v lize i v FA Cupu. V roce 2002 získal Wenger již svůj druhý ''double''. Vyhrál Premier League a zárověň i FA Cup. Wenger byl vyhlášen manažerem a Pires hráčem roku. Další sezonu nato se stal Arsenal 1. anglickým klubem, který obhájil FA Cup. Hráčem sezony se stal další Francouz - Thierry Henry. V sezoně 2003/2004 Arsenal vyhrál Premier League a titul šel zpět na Highbury. V sezoně 2004/2005 byl Arsenal v Premier League druhý, ale útěchou byla výhra v FA Cupu. V létě roku 2007 z Arsenalu odešla jedna z největších legend celé historie Arsenalu vůbec - Thierry Henry, který zamířil do katalánské Barcelony.